W dniu 12 marca o godz. 17:00 w sali konferencyjnej „Książnicy Karkonoskiej” przy ul. Bankowej 27 w Jeleniej Górze, odbędzie się spotkanie autorskie połączone z promocją książki Jana Bujaka.
„Galicjanie i Serbowie” to opowieść o niezwykłych losach Polaków, których przeznaczenie rzuciło na ziemię bośniacką, gdzie żyli w latach 1895-1946. Tam zakładali nowe domy, ciężko pracowali, cieszyli się pięknem przyrody i dzielili wspólny los z prawosławnymi Serbami, muzułmańskimi Bośniakami oraz katolikami z innych rejonów Europy. Tęsknili bardzo za rodziną i Ojczyzną, której wcześniej znaczenia nie doceniali.
Autor książki urodził się w Novi Martynac w Bośni. Po przyjeździe na Dolny Śląsk zamieszkał w Gościszowie, gdzie ukończył szkołę podstawową. Nastepnie ukończył Akademię Rolniczą we Wrocławiu i Studium Podyplomowe w SGGW w Warszawie w zakresie eksploatacji pojazdów i maszyn. Pracował jako nauczyciel w Olszynie Lubańskiej, Rakowicach Wielkich i Jeleniej Górze. Pełnił w oświacie funkcje doradcy metodycznego, dyrektora szkoły średniej oraz starszego wizytatora (info z Książnicy).
Spotkanie z Janem Bujakiem zorganizowało miasto Jelenia Góra oraz Jeleniogórskie Centrum Informacji i Edukacji Regionalnej „Książnica Karkonoska”. Wstęp wolny!
23 stycznia 2014 o godz. 20:00 w Klubie KWADRAT (ul. Bankowa 28/30) w Jeleniej Górze wystąpi zespół Habakuk.
1 lutego 2014 roku o godz. 19:30 na deskach scenicznych Dużej Sali Teatru w Zittau [pol. Żytawie] odbędzie się przedstawienie na podst. słynnej tragedii Williama Shakespeareʻa pt. „Król Lear”.
Miasto Karpacz, Chata Karkonoska i Karkonoska Organizacja Turystyczna zapraszają 1 kwietnia w Poniedziałek Wielkanocny na XIII Mistrzostwa Polski z Jajem.
W Muzeum Regionalnym w Jaworze oglądać można interesującą wystawę czasową pt. "Kartografia śląska XV-XVIII w." Ekspozycja prezentująca kulisy powstania pierwszej mapy Śląska w 1561 r. autorstwa kartografa Marcina Helwiga, powstała we współpracy z Haus Schlesien w Königswinter.
Już w czwartek, 10 stycznia br. w jeleniogórskim Teatrze Zdrojowym odbędzie się koncert pod hasłem „Perły bez kolczyka”, z udziałem tak znakomitych muzyków jak Anna Jurksztowicz i Krzesimir Dębski.
Nie masz pomysłu na zakończenie wakacji? Weź udział w warsztatach podczas niemiecko - polskiego workcampu w Starej Rzeźni na pożegnanie wakacji. Udział jest całkowicie bezpłatny. Workcamp potrwa od 28 sierpnia do 2 września przy Cottbuser Str. 21 w Görlitz.
Chwilówki Online Informacje Zgorzelec Agencja Social Media Wrocław